Μαχητής Πετρούπολης

ΝΙΚΕΣ ΓΙΑ ΑΡΗ, ΙΡΙΔΑ, ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ

Με νίκες προχώρησαν όλες οι ομάδες της Πετρούπολης. Οι άνδρες και οι γυναίκες του Άρη που αγωνίζονται για καλύτερο πλασάρισμα ενόψει των πλέι όφ επικράτησαν με 67-59 των Αγίων Αναργύρων και 62-36 του ΦΑΟ αντίστοιχα.

Σημαντική νίκη εκτός έδρας σημείωσε και η Ίριδα στη Ν. Μάκρη με 58-51, χάρη στην οποία παραμένει στην πρώτη θέση πέντε αγωνιστικές πριν το φινάλε της περιόδου. Τέλος η Ολυμπιάδα επικράτησε με 57-46 των πατησίων και μία γωνιστική πριν το τέλος φαίνεται ότι θα τερματίσει στη δεύτερη θέση, αν και στη τελευταία αγωνιστική αγωνίζεται στην δύσκολη έδρα της ΑΕΚ Περιστερίου

ΑΡΗΣ(Α): ΤΡΕΝΟ 67-59 ΤΟΥΣ ΑΓΙΟΥΣ!

Ένα ακόμη ντέρμπι καθάρισε ο Άρης νικώντας με 67-59 τους Αγίους Αναργύρους και παρέμεινε στην τρίτη θέση κυνηγώντας τον Προμηθέα που έχει ένα βαθμό περισσότερο στη δεύτερη θέση.

Η ομάδα της Πετρούπολης έχοντας τραυματία τον Χρονόπουλο που αγωνίστηκε μόλις δεκαπέντε λεπτά και με πυρετό τον Φουντά κατάφερε να κάνει σωστή διαχείριση του παιχνιδιού και να φτάσει στην νίκη. Οι Άγιοι Ανάργυροι αν και σε αρκετά σημεία του αγώνα κόντραραν τους αντιπάλους τους προτίμησαν να παίξουν περισσότερο με τα τρίποντα τα οποία όμως εκτός από το πρώτο δεκάλεπτο δεν τους βοήθησαν. Γεγονός ήταν όμως ότι πολλά σουτ από την περιφέρεια τα έκαναν ελεύθερα. Ζεστός μπήκε ο Άρης στο πρώτο δεκάλεπτο  και αν είχε προσέξει τα λάθη του ίσως να είχε πάρει μια καλή διαφορά από το ξεκίνημα. Με 6/10 δίποντα και 2/3 τρίποντα οι γηπεδούχοι πήραν ένα προβάδισμα τριών πόντων 18-15. Οι Άγιοι προσπάθησαν να αιφνιδιάσουν με τρίποντα, σημείωσαν τέσσερα αλλά έχασαν πέντε και μαζί με το μόλις ένα δίποντο στις εφτά προσπάθειες μάλλον δεν είχαν κάνει και το καλύτερο ξεκίνημα.
Στη δεύτερη περίοδο ο Άρης καταφέρνει να περιορίσει επιθετικά τους αντιπάλους του που δεν βρίσκουν στόχο από τη γραμμή του τριπόντου, ενώ μέσα στη ρακέτα ο Τασούλας μοίραζε τάπες. Στο τέλος του ημιχρόνου η ομάδα του Καράμπελα βρέθηκε να προηγείται με 30-23. Ο Άρης στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ανεβάζει τη διαφορά στους δέκα πόντους (35-25), αλλά με ένα σερί  1-11 οι Άγιοι ισοφαρίζουν σε 36-36. Μια τεχνική ποινή που δέχθηκε ο Ρομπότης έδωσε στους γηπεδούχους το δικαίωμα να ξαναπάρουν μια διαφορά εννέα πόντων 45-36. Στην τελευταία περίοδο  ο Άρης ανεβάζει τη διαφορά στους 13 πόντους (52-39) αλλά με εννέα σερί πόντους από τον Στρατομήτρο η διαφορά κατεβαίνει και πάλι στους έξι (56-52), αλλά η προσπάθεια από τους παίκτες των Αγίων Αναργύρων δε είχε συνέχεια με τον Γεωργαλά και τον Φουντά να τους κόβουν την όρεξη.

ΆΡΗΣ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ (ΚΑΡΑΜΠΕΛΑΣ): Τασούλας 9, Βενιτουράκης 6, Λιαπούρης, Γεωργαλάς 17 (2), Χρονόπουλος 4, Βασιλείου 2, Φουντάς 9 (3), Καννελόπουλος 2, Παπαδολιάς 18(1), Δεβετζής, Καραουλάνης, Γραμμένος
ΆΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ (ΜΗΛΙΩΡΙΤΣΑΣ): Κουλούρης, Ρομποτής Ηλ. 9 (3), Βοϊδήλος, Τσατσάνης, Βοσκάκης 3 (1), Στρατομήτρος 15 (2), Ρομποτής Δ. 9 (1), Τάσσιος 2, Καπετάνιος, Μουράτος 6, Βαρσαμούλης Δ. 8, Βαρσαμούλης Φ. 6.

ΑΡΗΣ (Γ): ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΜΕ 62-36 ΤΟΝ ΦΟΑ

Χωρίς να κουραστεί ιδιαίτερα ο Άρης επικράτησε του Φιλαθλητικού εκτός έδρας με 36-62, εκμεταλλεύθηκε έτσι την ήττα του Προμηθέα στου Ζωγράφου και ανέβηκε στην δεύτερη θέση και απομένει ο αγώνας με τον Ζωγράφου εντός έδρας για να εξασφαλίσει με νίκη τη δεύτερη θέση, αλλά και το 2-0 επί του Ζωγράφου που πιθανότατα θα αντιμετωπίσει στην πρώτη φάση των πλέι οφ.

Τα κορίτσια του Άρη πραγματοποίησαν καλή εμφάνιση στο Γουδί. Αξιοποίησαν την υπεροχή τους μέσα στη ρακέτα και με αιχμές τις Μιχοπούλου(17 π., 15 ριμπ.) και την Ροϊδου(16 π., 13 ριμπ.) νίκησαν εύκολα τον Φιλαθλητικό.
Πολύ καλή εμφάνιση έκανε και η 17χρονη Μπαράκου που μετά την κατάκτηση του πρωταθλήματος με τις νεανίδες του Άρη συνέχισε με μία καλή εμφάνιση και με τις γυναίκες του Άρη.
Αξίζει να σημειωθεί ότι μετά από 6 μήνες επέστρεψε και η Δρακωνάκη από τον τραυματισμό της και θα είναι ένα επιπλέον όπλο για την Μίχα για τα playoff.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 5-17, 13-32, 26-44, 36-62
ΦΟΑ(ΔΙΩΧΝΟΣ): Σμυρλή 3, Πρωτογεράκη 5(1), Ουκπέμπορ Ε. 2, Βελάνα 12(1), Ουκπέμπορ Σ. 2, Γκόλια Μ. 12(2).
ΑΡΗΣ(ΜΙΧΑ, ΑΓΓΕΛΗ): Νικολοπούλου 4, Δρακωνάκη, Μπαράκου 4, Καβαλάρη 7(1), Λιάγκα 9(1), Μιχοπούλου 17, Τζώλου 5(1), Ροϊδου 16, Γιακουμάτου Ι.

ΙΡΙΔΑ: ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΑΠΟ Ν. ΜΑΚΡΗ

Σημαντική εκτός έδρας νίκη σημείωσε η Ίριδα στο κλειστό της Νέας Μάκρης επί της τοπικής ομάδας με τελικό σκορ 51-58 (27-30 ημ.) και παρέμεινε στην πρώτη θέση του Β΄ ομίλου της Γ΄ ΕΣΚΑ, πέντε αγωνιστικές πριν το τέλος του πρωταθλήματος.

Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό σε εξέλιξη με τους γηπεδούχους να μπαίνουν καλύτερα στην αναμέτρηση αλλά την ομάδα της Αγίας Τριάδας να ισορροπεί άμεσα την κατάσταση και να προηγείται στο ημίχρονο με τρεις πόντους (27-30). Στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου η Ίριδα προηγήθηκε με 37-29 αλλά μια αδικαιολόγητη τεχνική ποινή στον Νίκα γύρισε στην ουσία το παιχνίδι για τους γηπεδούχους που έπαιξαν πιο δυνατά στο σημείο αυτό και προηγήθηκαν με 41-37 και 44-40 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Η ομάδα της Πετρούπολης στο τέταρτο δεκάλεπτο βρέθηκε πίσω στο σκορ με 48-42 και 51-46 αλλά στα τελευταία τέσσερα λεπτά με αφετηρία την πολύ καλή άμυνα και την προσωπικότητα που βγάλανε στην επίθεση οι παίκτες της κατάφερε να προσπεράσει με 51-54, ένα λεπτό πριν την λήξη και να πάρει το πολυπόθητο ροζ φύλλο αγώνα.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-15, 13-15, 17-10, 07-18.
ΙΡΙΔΑ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ (ΓΡΥΛΛΙΩΝΑΚΗΣ,ΚΟΣΣΥΒΑΚΗΣ): ΠΟΥΡΝΑΡΑΣ, ΣΤΑΜΑΤΗΣ, ΒΟΥΡΤΣΑΣ, ΜΠΙΛΗΣ, ΓΚΟΥΜΑΣ, ΠΑΞΙΜΑΔΑΣ, ΝΙΚΑΣ, ΦΙΛΝΤΙΣΗΣ, ΚΑΛΛΙΜΑΝΗΣ,  ΚΟΤΣΑΥΤΗΣ, ΔΑΒΙΛΑΣ, ΣΤΑΜΑΤΟΠΟΥΛΟΣ.